Chemiczne pranie dywanów vs domowe sposoby

Opublikowane: 2021-07-20

Wyobrażasz sobie mieszkanie bez, chociażby niewielkiego dywanu w sypialni czy salonie? Czy to ze względów praktycznych, czy dekoracyjnych, czy obu jednocześnie, wiele osób decyduje się na posiadanie dywanów w domu. Bo dywany dodają wnętrzom przytulności, chronią podłogi, wyciszają pomieszczenia, izolują stopy od chłodnego i twardego podłoża. Odpowiednio dobrane mogą stanowić ciekawy dodatek aranżacyjny. Przeciwnicy posiadania dywanów zwykle argumentują swoją niechęć do nich tym, że dywany się brudzą i trudno je wyczyścić, że są siedliskiem roztoczy, że nie nadają się do położenia w domu, kiedy jest się właścicielem czworonogów. Ale (podobnie jak z każdym innym przedmiotem w mieszkaniu), jeśli o dywan zadbamy, będzie służył nam naprawdę długo (bez względu na wszystkie „nie”). Wystarczy regularnie go odkurzać, przynajmniej raz na jakiś czas – wytrzepać i wyczyścić. Oczywiście żywotność dywanów nie zależy jedynie od tego, w jaki sposób dbamy o ich czystość, ale także od stopnia ich eksploatacji, gatunku itp.

Posiadaczy dywanów można podzielić na trzy grupy:

– tych, którzy zabrudzony dywan po prostu wymieniają na nowy,

– tych, którzy nie „bawią” się w czyszczenie dywanów domowymi sposobami i korzystają z usług profesjonalnych firm

– tych, którzy potrafią zadbać o czystość i wygląd dywanów we własnym zakresie.

Samodzielne czyszczenie dywanu w domu wymaga od nas zaangażowania i przygotowania środków czyszczących czy sprzętu typu odkurzacz piorący. Zabrudzenia możesz wyczyścić stosując roztwór przygotowany z 1 szklanki amoniaku i 2 szklanek ciepłej wody. Takim preparatem przy pomocy gąbki wystarczy przetrzeć dywan. Na niewielkie zabrudzenia przygotuj mieszankę z 2 łyżek soli i ½ szklanki octu i również przetrzyj gąbką plamy. Następnie delikatnie przemyj czyszczone miejsce wodą z płynem do płukania tkanin – zniweluje zapach octu. Tłuste plamy wystarczy posypać mąką ziemniaczaną i po kilku godzinach odkurzyć powierzchnię dywanu. Odświeżenie dywanu – posypujemy dywan sodą, zostawiamy na 5 godzin i odkurzamy.

domowe czyszczenie dywanów

Dywan możesz wyczyścić także stosując chemiczne środki do prania dywanów w domu. Kupisz je w każdym sklepie z chemią gospodarczą. Należy jedynie zwrócić uwagę, czy są one przeznaczone do ręcznego czyszczenia, czy do stosowania z odkurzaczem piorącym. Inwestując w odkurzacz piorący oszczędzasz czas i siły (ręczne pranie jest czasochłonne i wymaga energii) oraz pieniądze, jeśli czyszczenie zlecasz profesjonalnej firmie. Używając domowych środków chemicznych należy wziąć pod uwagę fakt, że mogą one podrażniać skórę i błony śluzowe. Zawsze należy też przeprowadzić próbę czyszczenia w niewidocznym miejscu (dotyczy to także domowych mikstur), ponieważ nigdy nie wiadomo jak włókna dywanu zareagują na kontakt ze środkiem piorącym.


Chemiczne metody czyszczenia dywanów to domena profesjonalnych firm usługowych takich jak np. pralnie. Oczywiście są także firmy, które świadczą usługi w domu klienta – zwykle chodzi o odkurzacz piorący i że ktoś za nas tę czynność wykona. Ale czasem lepiej oddać dywan do pralni niż skorzystać z wątpliwej jakości usług. Wprawdzie za wyczyszczenie dywanu w pralni przyjdzie nam zapłacić może nieco więcej (choć nie zawsze tak jest), ale po pierwsze osobiście się nie napracujemy, a po drugie, efekty z pewnością będą pewniejsze niż po wypraniu dywanu w domu. Pracownik pralni oceni fachowym okiem jaką metodę, środki i technikę prania dobrać do tego konkretnego dywanu i on odpowiada za efekt końcowy. Dywan zostanie wytrzepany, odkurzony, pozbawiony plam, wyprany, wypłukany i wysuszony (to tak w skrócie wygląda) i odzyska świeżość, czystość i pierwotny wygląd.

Które metody czyszczenia dywanów są lepsze?

Domowe z użyciem samodzielnie przygotowanych środków, domowe z chemią gospodarczą, czy chemiczne w profesjonalnej firmie usługowej? Każda ma swoje wady i zalety. Jedno jest pewne, jeśli dywany mają nam służyć jak najlepiej i jak najdłużej nie możemy zapominać o regularnym ich odkurzaniu i czyszczeniu. Czy zrobimy to sami, czy zlecimy usługę, to już kwestia indywidualnych wyborów. Przeczytaj także, jak wyczyścić dywan z sierści psa.

Zobacz również