Czy warto nadal trzepać dywany?

Opublikowane: 2021-08-24

Posiadanie dywanów w domu wiąże się nie tylko z tworzeniem klimatu wnętrza, zabezpieczeniem podłóg, ociepleniem i wygłuszeniem pomieszczeń, ale także z regularnymi obowiązkami polegającymi na utrzymaniu dywanów w czystości. Bo, by dywany spełniały w pełni swoje zadania, musimy o nie zadbać. Oczywiście częstotliwość takich zabiegów jak odkurzanie czy pranie zależy od intensywności eksploatowania dywanów. Nie są to zadania skomplikowane, bo w dzisiejszych czasach dobre, domowe urządzenia i środki do sprzątania zdecydowanie pracę ułatwiają.

Możemy także skorzystać z usług profesjonalnych firm zajmujących się pielęgnacją dywanów, chociaż wiąże się to ze sporymi kosztami i nie zawsze mamy takie usługi „pod ręką”. Wciąż, mimo wszechobecnej technologii znajdują się osoby, które nie wyobrażają sobie dbania o dywan bez jego wytrzepania. Niektórzy pewnie popukają się w czoło, bo któż to widział dokładać sobie pracy, jeśli mamy supernowoczesny odkurzacz. Inni wręcz mają awersję do tej czynności uważając trzepanie dywanów za symbol niechlubnej epoki. Ale w istocie kolejki do trzepaka i trzepanie dywanów szczególnie w okresie przedświątecznym nie były bezsensowne. Sprzyjały sąsiedzkiej integracji, a sam trzepak był kultowym miejscem dziecięcych zabaw. I miłości także, czego wyraz dał zespół „Piersi” w piosence „Trzepała Zośka dywan”.

Ale czy trzepanie dywanów ma sens obecnie?

Jeśli masz wątpliwości, przeprowadź prosty test. Odkurz dokładnie dywan, a następnie wynieś na trzepak i uderzaj w niego nawet kijem od szczotki. No właśnie, wszystkich zabrudzeń odkurzacz nie usunął. Trzepanie wydobywa brud, okruchy, sierść zwierząt, które wgniotły się głęboko w dywan. Samo obijanie dywanu sprzyja jego wyglądowi, bo unosi „przyklapnięte” runo i odświeża je. Należy tylko dywan wytrzepać w odpowiedni sposób. Niestety, często przy tej prozaicznej czynności popełniamy błąd.

mechaniczne trzepanie dywanów

Jak poprawnie wytrzepać dywan?

Przede wszystkim najlepiej zacząć od kupienia trzepaczki. Zwykłym kijem też możemy dywan oklepywać, ale trzepaczka i jej charakterystyczny kształt nie są dziełem przypadku. Dywan wieszamy na trzepaku lewą stroną na zewnątrz. Oklepujemy go starannie od góry do dołu (z umiarkowaną siłą) w stałym kierunku. Jest to istotne, ponieważ odbity kurz opada ku dołowi i na boki i stąd kształt trzepaczki. Siła nacisku przy uderzeniach znajduje się w jej środkowej części, Boki trzepaczki poprawiają obszar uderzony poprzednio. Najlepiej zaopatrzyć się w wiklinową trzepaczkę, ta sprawdza się idealnie. Po wytrzepaniu lewej strony, dywan przekręcamy na prawo i przy pomocy szczotki sczesujemy wydobyte do wierzchu zanieczyszczenia. Dobrze jest pozostawić dywan na zewnątrz w celu jego przewietrzenia i pozbycia się zapachów, które wchłonął w mieszkaniu.

Trzepanie dywanu na śniegu?

To bardzo dobry sposób na wyczyszczenie i odświeżenie dywanu. Jest jeden warunek, śnieg musi być suchy, czyli musimy poczekać na mroźną aurę. Upewniamy się, że śnieg jest zmarznięty i czysty, kładziemy na śnieżnej nawierzchni dywan włosiem do dołu i oklepujemy. Z naprężonych chłodem włókien łatwo w ten sposób pozbędziesz się brudu i kurzu. Dobrze jest zostawić na kilka godzin dywan na mrozie, ponieważ niskie temperatury zabijają roztocza i bakterie. Jeśli po przyniesieniu dywanu do domu na jego powierzchni znajdują się „wybite” włosy czy sierść zwierząt, bez problemu usuniesz je teraz przy pomocy odkurzacza. A czy mechaniczne trzepanie dywanów jest równie skuteczne?
Profesjonalne firmy zajmujące się czyszczeniem dywanów taką usługę mają w standardzie. Mechaniczne trzepanie dywanów jest skuteczne, ale kosztowne i nie zawsze w pobliżu znajdziemy firmę, która takie usługi wykonuje.

Trzepać dywany, a może sobie odpuścić?

Wytrzepanie dywanu nie jest bardziej czasochłonne niż jego odkurzenie, dlatego raz w miesiącu (a przynajmniej raz na kwartał) warto poddać go takiej procedurze. Dywan odwdzięczy się nam odświeżonym wyglądem, świeżym zapachem i brakiem uporczywego kurzu. Dawnym zwyczajem możemy poprosić o wytrzepanie dywanu męską część domowników. Jeśli brakuje chętnych, to może jak Zośce z piosenki ktoś ruszy Ci z pomocą, jeśli to Ty podejmiesz się wyzwania?

Zobacz również