Jak i czym wyczyścić dywan? Domowe sposoby

Opublikowane: 2021-02-15

Dywany – nie wyobrażamy sobie bez nich przytulnego mieszkania. Czasem wystarczy taki, niewielkich rozmiarów, by wnętrze nabrało charakteru, elegancji, przyjaznego klimatu. Tkaniny dekoracyjne zwane dywanami pojawiły się prawdopodobnie w Azji Centralnej między III a II tysiącleciem p.n.e. i towarzyszą człowiekowi aż do dnia dzisiejszego. Jak sobie radzono z ich pielęgnacją i utrzymaniem czystości dawniej? Trudno odgadnąć. Wiadomo jednak, że aby długo służyły i zachowały ładny wygląd, należy o nie odpowiednio zadbać. Obecnie na rynku jest mnóstwo preparatów służących do czyszczenia i odświeżania dywanów. Jest wiele firm i urządzeń, których zadaniem jest profesjonalna pielęgnacja. Niestety nie zawsze mamy je pod ręką i każde z tych rozwiązań kosztuje. Niektóre naprawdę sporo. Warto zatem zatroszczyć się o dywany i wykładziny wykorzystując sprawdzone, domowe sposoby – na czym skorzysta środowiska, nasze zdrowie i finanse.

Jak pielęgnować dywan, by nie stracił koloru i faktury?

Po pierwsze: dywan należy regularnie odkurzać szczotką do tego przeznaczoną. Wskazane jest 1-2 razy w roku porządnie go wytrzepać (szczególnie jeśli posiadamy taki, z długim włosem). Przynajmniej co 1,5 roku dywan należy wyprać. Jeśli bawią się na nim dzieci lub mamy w mieszkaniu zwierzęta, czyszczenie i pranie wykonujemy częściej. Ważne, by nie dopuścić do silnego zabrudzenia tkanin podłogowych (trudniej uzyskać pożądany efekt sprzątania). Podejmując się pielęgnacji dywanów domowymi sposobami zawsze należy brać pod uwagę zalecenia producenta.

Dywany dziecięce Carpeto

Jak wyczyścić dywan? Najprostszym sposobem jest czyszczenie dywanu na sucho

  • Odkurzony, wystarczy na całej powierzchni posypać sodą oczyszczoną i pozostawić na 4-5 godzin. Po tym czasie dokładnie ponownie odkurzyć. Tkanina zostanie odświeżoną, a przykre zapachy usunięte.
  • Zmieszać 4-5 łyżek drobnych płatków mydlanych z 1-2 szklankami skrobi ziemniaczanej. Mieszanką posypać dywan i zostawić na pół godziny. Następnie dokładnie odkurzyć.

Na pranie dywanu w domu musisz niestety poświęcić trochę czasu (no chyba, że masz taki małych rozmiarów). W pierwszej kolejności dywan odkurz lub wytrzep. Następnie przygotuj roztwór, który posłuży jako środek do prania. Potrzebne będzie: ¼ szklanki sody oczyszczonej, ¼ szklanki octu, 2 litry gorącej wody. Sodę wsyp do gorącej wody. Zamieszaj. Dodaj ocet. Ponownie zamieszaj. Nie przestrasz się, roztwór podczas przygotowania będzie się pienił i bulgotał. Jak wyprać dywan? Na dłonie załóż gumowe rękawiczki, chwyć za szczotkę z twardego włosia (ewentualnie możesz użyć gąbki) i raz koło razu szoruj dywan otrzymanym roztworem. Staraj się nie dopuścić do przemoczenia powierzchni.

Najtrudniejsze w pielęgnacji dywanów jest usuwanie plam. Mimo usilnych starań, by nie doszło do tego typu zabrudzeń, nie da się ich zupełnie uniknąć.

Jak skutecznie pozbyć się plam z dywanu?

  • Przygotuj delikatny roztwór z amoniaku i ciepłej wody. Przetrzyj plamy gąbką zamoczoną w preparacie. Osusz miejsce bawełnianą ściereczką. Czynność można powtórzyć.
  • Świeże plamy możesz usunąć roztworem przygotowanym z 2 łyżek soli rozpuszczonych w ½ szklanki octu. Przetrzyj nim zabrudzenia. Starsze plamy potraktuj pastą przygotowaną z 1 łyżki octu zmieszanej z 1 łyżką skrobi kukurydzianej. Pastę nałóż na zabrudzenie i pozostaw na 24 godziny. Po tym czasie odkurz dywan. Rozległe zabrudzenia możesz spryskać roztworem przygotowanym z ½ litra wody zmieszanej z 1 szklanką octu i 2 łyżkami sody oczyszczonej. Do tego celu wykorzystaj pojemnik z dyfuzorem.
Nowoczesne dywany

Plamy na dywanie – jak się ich pozbyć?

  • Plamy z czerwonego wina należy obficie posypać solą i poczekać aż sól wchłonie wilgoć. Odkurzyć.
  • Tłuste plamy pokryj kremem do golenia. Poczekaj aż krem wyschnie i wytrzyj powierzchnię wilgotną gąbką. Możesz je także posypać talkiem lub mąką ziemniaczaną, odczekać dzień i odkurzyć dywan.
  • Plamy z tuszu usuniesz pokrywając je lakierem do włosów. Pozostaw do wyschnięcia, a następnie zmyj wodą z octem.
  • Na plamy z czekolady pomoże papka z 2 łyżek sody i 1 łyżki wody. Nałóż ją na plamę. Odczekaj 10 minut. Zmyj wodą za pomocą gąbki.

Nie zaniedbuj dywanów i wykładzin! Regularnie odkurzane i prawidłowo czyszczone na długo zachowają estetyczny wygląd i nie będą się w nich gromadzić roztocza i inne drobnoustroje.

Zobacz również