Dywany dla właścicieli psów i kotów

Opublikowane: 2021-08-24

Odkąd człowiek zdołał udomowić zwierzęta, psy i koty stały się nieodzownymi towarzyszami naszej codzienności. Zamieszkały w naszych domach i mieszkaniach i traktujemy je jak domowników i najlepszych przyjaciół. Tylko z posiadaniem czworonogów jest tak, że na ich lojalność zawsze możemy liczyć, ale na sprzątniecie wokół siebie – to nie możliwe. Pupil w domu to dodatkowe obowiązki, z których musimy zdawać sobie sprawę. Często czworonogi trafiają pod nasze dachy pod wpływem impulsu, a potem okazuje się, że nie dajemy sobie rady z wszechobecną sierścią zwierząt, a na naszym ulubionym dywanie mimo usilnych starań ciągle pojawiają się nowe zabrudzenia i kłaczki. I mamy dylemat: pozbyć się dywanów z pomieszczeń, a może poszukać nowego domu dla pupila, a nie chcemy robić ani jednego, ani drugiego. Musimy zatem znaleźć kompromis.

dywan dla właścicieli psów

Najłatwiejszy sposób – wymienić dywan na taki, który będzie łatwy w utrzymaniu czystości i mało zachęcający do traktowania go przez zwierzęta jak zabawki, czyli dywan dla właścicieli psów i kotów. Oczywiście najlepiej jeszcze przed przygarnięciem zwierzaka postarać się o odpowiednie dywany i wybierać takie rasy psów i kotów, które sierści nie gubią. Dywany przy zwierzętach powinny być zakupem przemyślanym, ale nie musimy z nich rezygnować.

Podpowiadamy, jaki dywan wybrać, gdy w domu jest pies czy też inny futerkowy czworonóg?

Zasada pierwsza – wybierajmy dywany z krótkim włosem, najlepiej tkane na płasko. Unikniemy w ten sposób wnikania zabrudzeń i sierści w głąb runa, a nasz odkurzacz z łatwością poradzi sobie z ich usunięciem. Taki typ dywanu z powodzeniem wytrzepiemy także na trzepaku. Unikajmy dywanów typu shaggi. Pięknie wyglądają, są mięciutkie i atrakcyjne dla nas i pupila. Tylko usuniecie z pomiędzy ich długiego włosa zabrudzeń i sierści nie jest proste. Musimy liczyć się też z tym, że pazurki zwierząt będą zaczepiać się o włókna, co grozi zniszczeniem dywanu i kłopotami z uwolnieniem zwierzęcych pazurków z nitek. Bardzo prawdopodobne jest to, że dywan z długim runem kot potraktuje jak drapak, a pies jak zabawkę do podgryzania i żucia. Podobnie potraktuje frędzle, jeśli dywan posiada takowe wykończenie.

dywan przy zwierzętach

Najlepszy dywan przy zwierzętach

Zasada druga – dywan przy zwierzętach najlepiej wybierać w kolorze sierści pupila. Jasna sierść – jasny dywan, ciemna – ciemny. To trochę takie optyczne oszustwo. Sierść w kolorze dywanu nie będzie na nim aż tak bardzo widoczna, co absolutnie nie zwalnia nas z regularnego odkurzania dywanu. Nagromadzone większe ilości zwierzęcego włosia trudniej się pozbyć. Do kamuflażu sierści idealnie sprawdzają się dywany we wzory, najlepiej drobne.
Zasada trzecia – materiał. Dywany syntetyczne są łatwiejsze w utrzymaniu czystości i posiadają właściwości antystatyczne, ale bywa, że wywołują podrażnienia skóry u zwierzaka. Wełniane dywany są lepsze pod tym względem, a dzięki naturalnej lanolinie, nie wchłaniają brudu i wilgoci. Tu jednak należy się liczyć z wyższymi kosztami zakupu takowych.


I musimy pamiętać, że ze zwierzętami jest tak jak z dziećmi. Środki chemiczne używane do utrzymania czystości i pielęgnacji dywanów mogą być dla nich szkodliwe. Dobrze jest także zabezpieczyć, szczególnie mniejsze dywany przed przesuwaniem się ich pod wpływem zwierzęcych harców. Sprawdzi się mata antypoślizgowa. Uczmy również psa od pierwszego wyjścia na spacer, że po powrocie, w pierwszej kolejności wycieramy mu łapki.
Zwierzęta w domu to radość, ale i dodatkowe obowiązki. Bałaganu i sierści w dywanie także nie unikniemy. Dlatego nim zdecydujemy się na posiadanie czworonoga, rozważmy wszystkie „za” i „przeciw” i dobrze się przygotujmy, chociażby wymieniając bądź kupując dywany łatwe w utrzymaniu czystości i pielęgnacji przy zwierzętach w mieszkaniu.

Zobacz również