Dywany z włókien naturalnych czy sztucznych? Który materiał wybrać?

Opublikowane: 2021-02-15

Dywan to tkanina dekoracyjna, dzięki której każde pomieszczenie staje się bardziej przytulne. Jest to najbardziej znana i główna rola jaką współcześnie pełnią dywany. Ale oprócz funkcji dekoracyjnej może on służyć jako miejsce zabawy, np. w pokoju dziecięcym. W sypialni czy salonie chronić stopy przed zimnem. Tłumić hałas. Przydawać się będzie również do wydzielania stref w mieszkaniu i nadawania miejscom charakteru.

Świat dywanów jest tak bogaty (materiał z jakiego zostały wykonane, rozmiar, kolorystyka, wzory), że jednocześnie mamy większe możliwości wyboru i trudniej nam podjąć decyzję, który dywan zakupić? Dlatego najlepiej zacząć od przeanalizowania: jaką rolę będzie on pełnił, w jakim pomieszczeniu go rozłożymy, jak intensywnie będzie eksploatowany, ile środków możemy przeznaczyć na jego zakup i rzecz istotna, czy negatywnie nie wpłynie na zdrowie nasze i członków rodziny. Liczy się nie tylko aspekt wizualny, ale także (a nawet przede wszystkim) materiał z jakiego wykonano dywan.

Dywany z włókien sztucznych i naturalnych

Dywany produkuje się zarówno z włókien naturalnych jak i sztucznych. Sztuczne – wcale nie oznacza, że gorsze, bo dzięki zaawansowanym technologiom dywany syntetyczne doskonale imitują naturalne, mają w pełni zadawalające parametry użytkowe i dobrze się prezentują w różnych wnętrzach. Dodatkowa zaleta – za sztuczne dywany zapłacisz mniej niż za dywany naturalne. Jednak dywany z włókien naturalnych to tekstylna arystokracja. Ich funkcji reprezentacyjnej nie zastąpi nawet najlepiej wyglądający syntetyk. Tylko każdy z materiałów z jakich wykonuje się dywany ma swoje wady i zalety. Dlatego, by ułatwić Wam wybór, pokrótce je scharakteryzujemy.

Dywany z włókien naturalnych

Czym charakteryzują się dywany naturalne? Zalety i wady

Zacznijmy od dywanów naturalnych. Wśród nich znajdziemy: wełniane, bawełniane i jedwabne. Wełnę pozyskuje się najczęściej z okrywy włosowej owiec, lam, wielbłądów. Wełniany dywan pięknie się prezentuje, jest niezwykle miękki i puszysty, przyjemny w dotyku. Skutecznie chroni przed chłodem i tłumi hałasy. Jest wytrzymały i odporny na odkształcenia. W pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności dywany wełniane chłoną wilgoć i oddają ją, gdy powietrze jest przesuszone. W wełnianych włóknach mogą rozwijać się bakterie, grzyby, roztocza i zagnieździć się mole. Oczywiście można takich sytuacji uniknąć, kiedy dywan jest regularnie odkurzany. Włókna na dywany bawełniane to materiał pochodzenia roślinnego. Uzyskuje się je z okrywy nasiennej bawełny. Posiada właściwości antystatyczne – nie przyciąga kurzu. Dywany bawełniane są dosyć cienkie, ale wykazują dużą odporność na zabrudzenia, można je prać w wyższych temperaturach. Niestety szybko się zużywają. Jedwabne dywany to produkty z najwyższej półki. Charakteryzują się pięknym połyskiem, są bardzo gęste i niezwykle lekkie. Włókna jedwabne nie powodują alergii i są odporne na zabrudzenia.

Czym charakteryzują się dywany syntetyczne? Poznaj ich zalety i wady

Do produkcji dywanów z tworzyw sztucznych wykorzystuje się najczęściej polipropylen, poliester, wiskozę i akryl. Dywany syntetyczne z polipropylenu są bardzo wytrzymałe, ale raczej szorstkie. Odporne na zabrudzenia i ścieranie. Nie chłoną wilgoci. Łatwo je czyścić (o —> czyszczeniu dywanów domowymi sposobami <— pisaliśmy w poprzednim artykule) . Nie są atakowane przez grzyby, bakterie i mole. W przypadku zaprószenie ognia, nie palą się, ale topią. Idealnie sprawdzają się w pomieszczeniach intensywnie użytkowanych. Dywany z poliestru wykazują się podobnymi właściwościami jak polipropylenowe, ale ich włókna są bardziej miękkie. Dzięki temu, że poliester daje się obrabiać na wiele sposobów może nawet imitować włókna jedwabne. Dywany akrylowe przypominają swoją strukturą wełniane. Niestety nie są odporne na promieniowanie UV i działanie detergentów. Najmniej przyjemne w dotyku są dywany wiskozowe, których włókna powstają w wyniku obróbki celulozy. Ale są lekkie i odporne na zabrudzenia. Włókna można farbować na intensywne kolory. Nie ulegają blaknięciu.

Dywan z włókien syntetycznych

Który typ dywanu wybrać?

Zakup dywanu powinien być dobrze przemyślany. Pamiętajmy! Design jest ważny, ale nie najważniejszy. O komforcie użytkowania i estetyce decyduje materiał z jakiego dywan został wykonany. Dywany naturalne nie przestają być modne. To ponadczasowa klasyka i elegancja, ale i spory wydatek. Dywany z tworzyw sztucznych doskonale imitują włókna naturalne, ale ich wytwarzanie nie odbywa się bez szkody dla środowiska. Są za to tańsze niż dywany z włókien pochodzenia naturalnego. Dywan naturalny czy sztuczny? Ostateczna decyzje i tak należy do Was, a w naszym sklepie z dywanami online znajdziecie wiele wzorów, designów i materiałów, które na pewno urozmaicą wnętrza w Waszych domach i mieszkaniach. A po dodatkowe inspiracje zajrzyj na naszego Instragrama Carpeto Rugs!

Zobacz również