Jak dobrać dywan do wnętrza?

Opublikowane: 2021-02-15

Wiele przedmiotów z naszego otoczenia posiada bogatą historię. Zazwyczaj nie zastanawiamy się nad ich rodowodem i traktujemy jak tysiące innych rzeczy, z którymi obcujemy na co dzień.

Dywany towarzyszyły człowiekowi od III wieku p.n.e. Pełniły funkcję użytkową, dekoracyjną, a nawet uwieczniały ważne wydarzenia. Dla ludów koczowniczych były centrum życia rodzinnego, dla możnowładców symbolem statusu materialnego. A czym są dla nas? Najczęściej pełnią rolę dekoracyjną w naszych mieszkaniach, chociaż chronią także podłogi i tłumią hałasy. Wydawałoby się, że dywany nie mają wielkiego wpływu na wygląd wnętrz. Ale to one w dużej mierze decydują o charakterze i postrzeganiu naszych domów. Wprowadzają przytulną atmosferę i są w stanie odmienić każde wnętrze. By dobrze się wywiązały z zadania, muszą spełnić jeden warunek – powinny być umiejętnie dobrane do miejsca, w którym będą rozłożone.

Jak dobrać dywan do wnętrza

Ważne, by dywan współgrał z innymi elementami wyposażenia i wystroju wnętrza. Nie bez znaczenia jest funkcja jaką pomieszczenie ma spełniać. Innego dywanu potrzebujemy w sypialni czy salonie (tu stawiamy na jego rolę dekoracyjną), innego w jadalni czy przedpokoju (tu bierzemy pod uwagę praktyczne zastosowanie).

Jak wybrać rozmiar i kształt dywanu?

Jeśli chcemy wyeksponować piękno podłogi wybieramy dywan mniejszych rozmiarów, a jeśli chcemy w pomieszczeniu zaznaczyć strefy, ułóżmy ich kilka w wybranych miejscach. Kiedy chcemy ukryć podniszczone podłoże – kupujemy dywany duże. Ważna zasada – dywan nie może pokrywać całej powierzchni podłogi. Kobierce w jasnych kolorach optycznie powiększą pomieszczenie, ciemne – pomniejszą. Jeżeli układamy dywan pod łóżkiem w sypialni, to powinien on wystawać poza jego obręb. W jadalni nie rozkładamy dywanu tylko pod stołem, ale bierzemy pod uwagę odsunięcie krzesła i zapas za nim.

Jeśli rozkładamy dywaniki przed meblami, np. przed łóżkiem, komodą, sofą, wówczas mogą być one mniejsze wielkością niż rozmiar mebli. W sypialni czy salonie możemy pozwolić sobie na dywany z długim włosem typu shaggy. Do pokoju dziecięcego, jadalni i przedpokoju lepsze będą dywany w praktycznych kolorach, które z łatwością odkurzysz i wyczyścisz – krótkie runo, niezbyt gruby, włókna o wysokiej gramaturze, z antypoślizgowym podbiciem. W przedpokoju dywan powinien leżeć w odległości co najmniej 10 cm od ścian.
Prostokątny dywan wydłuża optycznie pomieszczenie. Okrągły lub owalny dobrze się prezentuje w wnętrzach na planie kwadratu, ale także pod stolikiem kawowym czy stołem w jadalni.

Wybieramy kolor i wzór dywanu

Kolor dywanu powinien spajać barwy użyte w aranżacji pomieszczenia. Im więcej wzorów w przestrzeni, tym na dywanie mniej deseni. Jeśli meble i dodatki są stonowane, możemy postawić na bardziej wzorzysty kobierzec. Kolor dywanu możemy dobierać do barwy ścian na zasadzie: ta sama tonacja, ale dywan o kilka tonów jaśniejsza lub ciemniejszy np. brązowy do beżowych ścian, granatowy do błękitnych. lub na zasadzie kontrastu: – wybieramy dywany w kolorach przeciwstawnych do koloru ścian – sugerujemy się kołem barw. Styl dywanu powinien pasować do stylu pomieszczenia.

Do wnętrz w stylu skandynawskim pasują dywany w jasnych, stonowanych kolorach i delikatnych wzorach. W pomieszczeniach nowoczesnych spiszą się dywany kontrastowe, mogą być bogato zdobione. Dywany w stylu orientalnym pasują do pomieszczeń w stylu kolonialnym. Marynistyczne kolory i paski współgrać będą ze stylem hampton. Motywy roślinne – z rustykalnym. Geometryczne ze skandynawskim, a etniczne z boho.

Dywan dobrany do wnętrza

Większość dywanów to dzisiaj produkcja maszynowa i sztuczne włókna, ale z naturalnych włókien i ręcznie tkane również są dostępne. Wiadomo – ręczna robota pięknie się prezentuje, ale i słono kosztuje. Maszynowe dywany wcale nie prezentują się gorzej. Ich wybór jest ogromny (rozmiary, kolory, wzory, a nawet kształty) i cena przystępna. Tak naprawdę dobieranie dywanu jest sprawą indywidualną. W końcu to Tobie będzie on służył. Jeśli kupując dywan do salonu (sypialni, jadalni, przedpokoju) weźmiesz pod uwagę nasze sugestie – efekt jaki dzięki niemu uzyskasz może Cię zaskoczyć. Czasem wystarczy jedynie zmienić dywan (a nie wszystkie meble), by odmienić wnętrze i nadać mu charakteru.

Zobacz również