Jak dobrać rozmiar dywanu?

Opublikowane: 2021-03-22

Historia dywanów sięga odległych czasów. Pierwsze, pełniące rolę użytkową pojawiły się między II a III tysiącleciem p.n.e. Wykorzystywały je ludy koczownicze do izolacji cieplnej. Służyły do okrywania ciała, zabezpieczenia od podłoża i jako otulina namiotu. O rolę dekoracyjną dywanów także postarały się ludy wędrowne. Stosując tylko sobie znane techniki tkackie i wzornictwo, klany tworzyły coraz bardziej zdobne kobierce, które stawały się znakiem rozpoznawczym rodziny. Z Azji Środkowej, która uważana jest za kolebkę dywanów, przywędrowały do Europy, gdzie przez lata uważane były za symbol bogactwa, kojarzyły się z dalekimi wyprawami i egzotyką. Dzisiaj luksus w postaci posiadania dywanu nie jest dany jedynie wybrańcom. W każdym niemal domu znajdzie się mniejszy lub większy dywan. Chociaż ich funkcja praktyczna nie ma już tak wielkiego znaczenia jak wieki temu, to nadal służą jako izolacja od podłoża, ochrona podłogi, wyciszenie. Współcześnie, zadaniem dywanów przede wszystkim jest tworzenia przytulnej atmosfery, podkreślenia stylu wnętrza, porządkowania przestrzeni, rola dekoracji.

Najczęściej powtarzany błąd przy wyborze dywanów – niewłaściwy rozmiar

Wybierając dywany do naszych mieszkań skupiamy się na ich kolorystyce, wzorach, długości włosa. Niestety często zapominamy przy tym, że pomieszczenia mają swój metraż, że będą znajdować się w nim meble i kupujemy dywany nie zastanawiając się nad ich rozmiarami. W rezultacie może się okazać, że dywan zamiast dekorować – szpeci pomieszczenie. Przytłacza wielością lub staje się niewidoczny.

Dywan orientalny

Czym kierować się przy wybieraniu wielkości dywanu?

Rozmiar dywanu powinien być dobrany do wielkości pomieszczenia, sposobu rozstawienia mebli i stylu i funkcji wnętrza. Im większe wnętrze, tym dywan może mieć pokaźniejsze rozmiary. Ciekawym aranżacyjnie rozwiązaniem jest położenie kilku mniejszych dywaników wyznaczających strefy w przestronnym pomieszczeniu. Dywanów nie rozkładamy na całej powierzchni podłogi. Powinny znajdować się w odległości 50 cm od ścian. Bierzemy również pod uwagę drzwi otwierane do środka. Jeżeli wybieramy dywan do salonu, to nie może być on mniejszy niż sofa – powinien być widoczny, czyli wystawać z pod kanapy co najmniej 10 cm. Jeżeli sofa dosunięta jest do ściany, to na dywanie mogą stać jej przednie nogi. Wsuwamy 1/3 dywanu bądź 2/3 – nigdy połowy. Możemy się pokusić o mniejszy dywan, ale musi się on mieścić w zagłębieniu pod dłuższą krawędzią kanapy, narożnika.

Dywany w dużych rozmiarach – jak je rozłożyć?

Dywany duże rozmiary, ułożone na środku salonu powinny pomieścić wszystkie meble wypoczynkowe. Jeżeli decydujemy się na dywan do jadalni, bierzemy pod uwagę nie tylko aspekty praktyczne i dekoracyjne (łatwość czyszczenia, odkurzania, kolor, wzór), ale także rozmiar. Dywan do jadalni powinien być na tyle duży, by zmieścił się na nim stół i odsunięte krzesła. Jeżeli wybieramy dywan do sypialni i ma być od położony pod łóżkiem, to powinien wystawać z każdej jego strony około 50 cm. Mniejsze dywany możemy położyć po bokach łóżka lub przed nim.

Dywan shaggy

Dywany do małych pomieszczeń


W niewielkich pomieszczeniach sprawdzają się dywany w małych rozmiarach. Delikatne, jasne dywany optycznie powiększą pomieszczenie. Układamy je przed meblami, a nie pod nimi. Wybierając dywan do przedpokoju także należy pamiętać, że powinien być odsunięty od ścian 50 cm.

Przeprowadź wizualizację


Wystarczą stare gazety lub taśma malarska. Za pomocą taśmy lub gazet zaznacz miejsce, gdzie planujesz rozłożyć dywan. Teraz przyjrzyj się, czy dobrze będzie wyglądał w tym miejscu i takiej wielkości. Nanieś ewentualne poprawki i dopiero teraz zmierz prowizoryczny dywan. Wiesz już jakiego rozmiaru dywanu potrzebujesz. Standardowe rozmiary dywanów to proporcje szerokości do długości w stosunku 2 do 3. Dzisiaj wielu producentów ma do zaproponowania dywany nie tylko standardowe, ale o zróżnicowanej wielkości i kształtach. Można także zamówić dywan potrzebnej wielkości. Teraz wystarczy wybrać materiał z jakiego dywan ma być wykonany, kolor, wzór i długość włosia i ruszyć na poszukiwania. Najłatwiej – w sklepie internetowym. W dowolnym czasie i miejscu, tylko u sprawdzonych sprzedawców. Carpeto – to dobry wybór.

Zobacz również