Jak optycznie powiększyć pokój?

Opublikowane: 2021-05-07

Nie każde własne “M” może i musi być wielkie metrażowo. Jedni wprost uwielbiają mikro mieszkanka – mają one swój urok, inni decydują się na nie ze względów ekonomicznych. Małe jest piękne! Albo – może być piękne! Nawet jeśli wydaje Ci się to niemożliwe. Zastanawiasz się, jak zaaranżować niewielkie pomieszczenia, by były przytulne, funkcjonalne i nie sprawiały wrażenia ciasnoty? Nie wiesz, jak się do tego zabrać? Jak optycznie powiększyć pokój? Poznaj kilka sztuczek, dzięki którym Twoje małe “M” zyska dodatkowe metry – przynajmniej wizualnie!

Kolory sposobem na to, jak powiększyć optycznie pokój

Aby optycznie powiększyć pomieszczenie należy ściany pomalować jasnymi, pastelowymi kolorami. Sprawdza się nie tylko biel, ale beże, szarości, rozbielone róże i morele. Najlepiej, gdy sufit będzie przynajmniej o ton jaśniejszy niż ściany lub po prostu biały. Jak powiększyć optycznie pokój? Gdy pokój jest wąski, możesz jedną z krótszych ścian pomalować ciemniejszą farbą. Taki zabieg możesz zastosować również wtedy, gdy nie jesteś przekonany do monotonnych wnętrz. Jedna ściana w mocniejszym kolorze to ciekawy aranżacyjny akcent, ale co za tym idzie, wymaga większej oszczędności w dekoracji wnętrza. Jak optycznie powiększyć wąski pokój? Bardzo dobrze w roli optycznego “powiększacza” spisują się ściany w pasy. Pionowe – sprawią, że lokum będzie wydawało się wyższe, poziome- szersze. Nie bez znaczenia dla tego, jak wizualnie postrzegamy wielkość pokoju są podłogi. Jasne, dają efekt powiększenia pomieszczenia.

Jak optycznie powiększyć wąski pokój? Wybieraj lekkie meble

W małych pomieszczeniach najkorzystniej prezentują się lekkie meble w stylu skandynawskim, także ażurowe czy nowoczesne ze szkła hartowanego. Jeśli pokój jest do tego niski, meble na nóżkach dodadzą mu wysokości. Jak optycznie powiększyć salon? Przeszklenia i podświetlenia wnętrza mebli sprawią, że pokój optycznie zyskuje na metrażu.

Unikaj ciężkich zasłon i firan

Lepiej całkowicie z nich zrezygnować na rzecz delikatnej firanki lub lekkiej rolety. Jeśli masz taką możliwość, możesz w ogóle okien nie zasłaniać. Im więcej naturalnego światła, tym większe wrażenie przestrzeni.

Postaw na punktowe oświetlenie

Klasyczny żyrandol w centrum niewielkiego pokoju sprawia wrażenie obniżenia pomieszczenia i efekt przytłoczenia. Jak optycznie powiększyć pokój? Jako oświetlenie do małych pomieszczeń sprawdzają się lampy sufitowe rozpraszające światło na boki lub otwarte u góry. By pokój wydał się większy przydaje się oświetlenie punktowe szczególnie w takich miejscach jak rogi pokoju czy wnęki.

Wykorzystaj magię luster

Lustro odbijające widok z okna, lustro na krótszej ścianie w wąskim pokoju, zawieszone pod sufitem sprawia, że pokój wydaje się większy i wyższy niż w rzeczywistości. Dlaczego tak się dzieje? A no dlatego, że powierzchnia lustra tworzy efekt, który wpływa na naszą percepcję.

A co z dywanami? Jakie wybierać, by przestrzeń wydawała się większa?

Dywan w żadnym pomieszczeniu nie powinien zasłaniać całej podłogi. W małym pokoju wystarczy niewielki gładki dywan w jasnym kolorze, spójny z ogólną aranżacją wnętrza. Niekoniecznie musi być klasyczny w kształcie. Nieregularny bądź okrągły może być ciekawym rozwiązaniem. Jeśli potrzebujesz mocniejszego akcentu w wystroju, a jednocześnie takiego, który optycznie powiększy pokój, dywan we wzór w postaci cienkich pasków będzie dobrym wyborem. Nie przesadzaj z elementami dekoracyjnymi i drobiazgami w postaci pamiątek z wakacji itp. Zbyt duża ilość pamiątek poustawianych na otwartych szafkach wprowadza chaos i zaburza równowagę. Jak optycznie powiększyć wąski pokój? Mniej znaczy w tym przypadku więcej. Uporządkowana przestrzeń sprawia, że pomieszczenie wydaje się większe niż jest w rzeczywistości.

Jak powiększyć optycznie pokój?

Pastelowe, jasne ściany, lustra, lekkie meble, punktowe oświetlenie strategicznych miejsc w pokoju, delikatne materiały, odpowiednio dobrany dywan (jak dobrać dywan do wnętrza pisaliśmy na blogu), te wszystkie rozwiązania dodadzą małym wnętrzom “wielkości”. Wystarczy tylko trochę się postarać.

Zobacz również