Jak wybrać dywan pod stolik kawowy?

Opublikowane: 2021-07-19

Odkąd dywany przestały kojarzyć się z minioną epoką i wszechobecną tandetą, na nowo zjednują sobie sympatyków i wracają do naszych domów i mieszkań. Wielka w tym zasługa producentów dywanów, którzy dołożyli wszelkich starań, by dywany odzyskały swoją świetność i były też na tyle dostępne, by nie tylko zdobiły wykwintne posiadłości, ale były dostępne dla zwykłego „Kowalskiego”. Oczywiście doskonale wiemy, że dywany to nie tylko ciekawy element dekoracyjny wnętrz, ale rzecz praktyczna także. Wyciszają pomieszczenie, izolują od podłoża, stanowią ochronę dla podłogi i dodają przytulności. I w zasadzie pasują do każdego pomieszczenia, wystarczy tylko umiejętnie je dobrać.

Dzisiaj zajmiemy się dywanami do salonu, a konkretnie, ich szczególnym miejscem – kącikiem kawowym. A jak kącik kawowy to oczywiście stolik kawowy, a jak stolik, to i dywanik. Nic tak nie wpływa na przytulność kącika wypoczynkowego i jego wyjątkowość jak para doskonała, ładny dywan i elegancki, ale również praktyczny stolik kawowy. Ich zadaniem jest stworzenie miejsca, które będzie przyciągało jak magnes i zachęcało do posiedzenia przy nich, czy to z kubkiem aromatycznej kawy, tudzież innego napoju.

Tylko jaki dywan pod stolik kawowy wybrać?

jaki dywan pod stolik kawowy

Zacznijmy od wielkości. Zasada najważniejsza, bez względu na kształt i wielkość mebla, dywan pod stolik kawowy powinien być przynajmniej o 30 cm od niego większy z każdej jego strony. A kształt? Tu dekoratorzy wnętrz nie mają jednego zdania. Klasycznym zestawieniem jest dobranie kształtu dywanu do kształtu blatu stolika. Okrągły blat – okrągły dywan. Kwadratowy blat – kwadratowy dywan. Prostokątny – prostokątny dywan. Chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, by pod okrągły stolik położyć kwadratowy dywan i na odwrót. Bo dywan pod stolik kawowy może kształtem nawiązywać do innych mebli czy dodatków dekoracyjnych w salonie i stanowić ich spójną część. Owalne lampy – owalny dywan, proste wykończenia mebli – kwadratowy bądź prostokątny dywan.

A jak z kolorystyką? Powinna tworzyć harmonię z aranżacją wnętrza. Dywan w tej samej, ale jaśniejszej bądź ciemniejszej tonacji niż kolor ścian. Na ciemnej podłodze lepiej prezentują się dywany jasne, na jasnych – ciemne. Do aranżacji w stylu kolonialnym postawmy na dywany orientalne – również pod stolik kawowy. W nowoczesnych wnętrzach możesz nieco poszaleć – w nich ciekawie zaprezentują się np. dywany typu shaggi w wyrazistych barwach.

Mój dywan pod stolik kawowy – mój wybór

Na szczęście wcale nie musimy ściśle trzymać się wytycznych dekoratorów wnętrz. Czasy lockdownu dały dam wiele do przemyślenia. Wymuskane mieszkania okazywały się mało praktyczne i niezbyt przyjemne, kiedy musieliśmy w nich i pracować, i odpoczywać jednocześnie. Dlatego trendy wnętrzarskie na 2021 rok stawiają na spersonalizowane projekty. Moje mieszkanie – moje wybory. Dlatego dywan pod stolik kawowy wybieram taki, a nie inny. Ma się podobać mnie. W każdym z nas drzemie poczucie estetyki. Wystarczy tylko je obudzić.

Przyjrzyjmy się pomieszczeniom, po delektujmy się nimi, posiedźmy w nich, spójrzmy na całość i na każdy mebel z osobna – z pewnością pomysł na dywan pod stolik kawowy już gdzieś „chodzi Ci po głowie”. Dobrym sposobem na szukanie odpowiedniego dywanu jest posiłkowanie się katalogiem naszego sklepu internetowego Carpeto. Oferta jest na tyle bogata, że z pewnością wybierzesz coś dla siebie. Praktyczny, estetyczny, elegancki czy nietuzinkowy? Z runem długim czy krótkim? Naturalny czy sztuczny? Gładki czy wzorzysty? Wybór należy do Ciebie!

Zobacz również