Darmowy zwrot w ciągu 100 dni
Wysyłka w 24h
Bezpłatna przesyłka od 299 zł
22-06-2024
3 min

Jak wyczyścić dywan z sierści psa?

Kochamy zwierzaki, bo to najlepsi przyjaciele człowieka. Szczególnie psy i koty zaskarbiły sobie nasze uczucia. Są lekarstwem na samotność, doborowym towarzystwem, nie zaznasz z nimi nudy, no i.…Kochają miłością bezinteresowną. Ale posiadanie czworonożnego pupila to także obowiązki wobec niego i dodatkowe domowe obowiązki. Chociażby usuwanie sierści z kanapy czy dywanów. Czynność niestety uciążliwa i nie zawsze efektywna. Nawet mimo naszych usilnych starań, odpowiedniego karmienia, pielęgnacji i regularnego wyczesywania, domowy pupil z sierścią na grzbiecie, czy tego chcemy, czy nie, gubi kłaczki. Psia sierść, szczególnie w okresie linienia zwierzaka potrafi być „wszechobecna” co wcale nie prezentuje się estetycznie na meblach i tkaninach, poza tym „zalegająca” sierść jest niebezpieczna dla zdrowia alergików. No cóż, nie pozostaje nic innego, jak regularne sprzątanie mieszkania. Może nie jest to czynność, która sprawia nam przyjemność, ale wyższa konieczność.

Spis treści

Jak pozbyć się sierści z dywanu?

Zacznijmy może od tego, że w mieszkaniu z czworonogiem zdecydowanie lepiej sprawdzają się dywany syntetyczne z krótkim runem (łatwiej je odkurzać, trzepać i prać). Jeśli decydujemy się na posiadanie psiaka, warto zainwestować w dobry odkurzacz (dużej mocy), najlepiej wyposażony w turboszczotkę – ta poradzi sobie i z krótką i długą sierścią oraz filtr wyłapujący alergeny. A co, kiedy domowe urządzenia sprzątające nie bardzo sobie radzą z kłaczkami zwierząt lub nie mamy ich na wyposażeniu? Na wszystko znajdzie się prosty sposób, a nawet „sposoby”. Z tym że wymagają nieco naszego zaangażowania.

Poznaj domowe sposoby na usuwanie sierści z dywanu

Mniejsze powierzchnie zdecydowanie wymagają mniejszego wkładu pracy. I tak np. dywan czy kanapę oczyścisz z sierści przy pomocy rolki do czyszczenia ubrań. Przykleja sierść dosyć sprawnie, minus – częsta wymiana listków i na dużych powierzchniach sposób pracochłonny. W podobny sposób zadziała także szeroka taśma samoklejąca. Wystarczy przykleić taśmę do zabrudzonego dywanu i oderwać. Najbardziej „dostępny” sposób – wilgotna ręka bądź rękawiczka gumowa czy wilgotna ściereczka z mikrofibry. Przecieramy powierzchnię dywanu i spłukujemy przyczepioną sierść (z dłoni, rękawiczki, szmatki). Do usuwania sierści możesz także wykorzystać myjkę do mycia okien z gumową listwą czy miotłę, która zamiast włosia posiada gumowe słupki. W sklepach z akcesoriami dla zwierząt znajdują się także rękawice do czyszczenia tapicerki z sierści (można je wykorzystać do dywanu). Do „walki” z sierścią nada się także zgrzebło do czesania psa. Czy domowe sposoby na pozbycie się sierści z dywanów i tapicerki są skuteczne? Z pewnością się sprawdzają, ale są pracochłonne, jeśli nasz dywan jest sporych rozmiarów. Dobry odkurzacz nie wymaga tyle wkładu pracy. Do dyspozycji mamy szereg nowoczesnych modeli (bezprzewodowe, zasilane prądem z gniazdka, a nawet roboty sprzątające). Wystarczy popytać w sklepach z AGD.

Czy da się zatem pogodzić posiadanie zwierząt i dywanów, jeśli nie przepadamy za codziennym sprzątaniem?

Da się to zrobić. Decydujemy się na pieska, który nie gubi sierści (tak, są takie). Jeśli już wybieramy czworonoga, który w naturze ma linienie, kupujemy dywan z krótkim runem w kolorze zbliżonym do sierści pupila (kłaczki nie będą aż tak rzucać się w oczy) i łatwy w czyszczeniu. Zapewniamy czworonogowi zdrowe żywienie i odpowiednią pielęgnację futra z regularnym wyczesywaniem. Dywan i tapicerkę również regularnie odkurzamy, wytrzepujemy i pierzemy, by nie dopuścić do zbyt dużej ilości zalegających zwierzęcych kłaczków (ni to estetyczne ni zdrowe).
Mamy zwierzę, mamy i obowiązki. Nie da się ich uniknąć, ale ułatwić ich wykonywanie sobie możemy.