Jaki kolor dywanu do szarej kanapy? Podpowiadamy!

Opublikowane: 2022-02-01

Meble wypoczynkowe takie jak kanapa, sofa czy wersalka to nieodłączny element wyposażenia salonu czy chociażby tylko kącika relaksu. Serce domu, tak mówimy o miejscu, w którym spędzamy czas z rodziną, podejmujemy gości, odpoczywamy. A jak określić rolę kanapy w takim miejscu? Serce w sercu – bo jak inaczej nazwać mebel, który stanowi nie tylko centrum pomieszczenia, ale także centrum życia rodzinnego i towarzyskiego. Jaki dywan do szarego salonu będzie dobrym wyborem? Wybór mebli wypoczynkowych (w tym kanapy) uzależniony jest od wielu czynników – metrażu pomieszczenia, stylu w jakim zostało zaaranżowane wnętrze, czy będą korzystać z niego dzieci, zwierzęta, jak często organizować będziemy spotkania. Kanapa powinna nie tylko wpisywać się w koncepcję wystroju wnętrza, ale być wygodna i praktyczna. Dlatego częstym wyborem są meble wypoczynkowe z szarą tapicerką – jednym z najbardziej uniwersalnych i użytecznych kolorów. Chociaż niektórzy uważają, że szara kanapa wygląda nieciekawie, wcale nie musi tak być. Wystarczy kilka ciekawych dodatków, by zyskała charakter. “Kanapy najlepiej czują się w towarzystwie”. Jak najbardziej – ludzi, ale przyjacielem mebli wypoczynkowych na co dzień są dywany. To one są w stanie podkreślić piękno mebli i stworzyć przytulną atmosferę, nadać charakteru, wypracować efekt spójności, czy odwrócić uwagę od niefortunnie wybranej kanapy. Jaki dywan do szarej kanapy?

Jaki dywan do szarej kanapy?

Odpowiednio dobrany rozmiarem (o doborze wielkości dywanu już pisaliśmy), spójny z ogólnym wystrojem pomieszczenia i pasujący do kanapy. Szary tapicerka i w takim samym odcieniu dywan? Zdecydowanie mówimy nie! Chyba że będzie to dywan w kontrastowym odcieniu szarości względem kanapy. Takie zestawienie najlepiej prezentuje się we wnętrzach minimalistycznych. Jaki kolor dywanu do szarej kanapy sprawdzi się najlepiej? Szarości dobrze komponują się z turkusem i niebieskim. Dywan turkusowy wprowadzi do pomieszczenia świeżość, przyciągnie uwagę, rozświetli szarość kanapy. Takie duet świetnie sprawdzi się w nowoczesnych wnętrzach. Ożywczo dla charakteru wnętrza podziała zestawienie szara kanapa – zielony dywan, a o przytulność postara się dywan w żółtym kolorze. W industrialnych i nowoczesnych aranżacjach pomieszczeń, z szarością mebli wypoczynkowych współgrają dywany czarne, białe i czarno – białe.

Czy do szarej kanapy pasują dywany we wzory?

Jaki dywan do szarej kanapy warto wybrać? O ile sam mebel nie posiada wzorzystej tapicerki, to jak najbardziej możemy pozwolić sobie na dywan w esy – floresy, wzory geometryczne, kratki czy paski. Należy pamiętać, że zbyt dużo takich akcentów w pomieszczeniu zaburzy równowagę wnętrza. Trudno jednoznacznie określić jaki dywan najbardziej pasuje do szarej kanapy, ponieważ na ogólny wyraz składa się wiele czynników: kolor ścian, inne meble, dodatki czy wygląd i stan podłogi. Poczucie estetyki – nim należy się kierować urządzając salon czy kącik wypoczynkowy. Oczywiście względy praktyczne muszą być brane pod uwagę zarówno przy wyborze kanapy jak i dywanu. Piękne, ale drogie dywany z włókien naturalnych nie sprawdzą się przy dzieciach i zwierzętach. Również jasne i z długim włosem niełatwo będzie utrzymać w czystości. Warto wówczas rozważyć zakup dywanu z włókien sztucznych, z krótszym włosem, które nie sprawiają problemu w odkurzaniu czy praniu. Dywany naturalne – wiadomo elegancja i prestiż, ale ich sztuczne odpowiedniki wcale nie prezentują się gorzej.

A jaki dywan do szarych ścian?

Kontrastowy lub dobrany na zasadzie: ta sama tonacja, ale dywan o kilka tonów jaśniejszy bądź ciemniejszy. Należy pamiętać, że jasne kolory optycznie powiększają wnętrze, ciemne – pomniejszają. Dywan nie może zakrywać całej podłogi. W jakim kolorze dywan będzie prezentował się najlepiej? Tak jak wspominaliśmy wcześniej, najlepiej zaufać własnemu poczuciu estetyki lub jeśli to możliwe, urządzanie mieszkania powierzyć specjalistom w tej dziedzinie.
Wróćmy jednak do tematu jaki dywan do szarego salonu warto wybrać. Salon czy kącik wypoczynkowy nie mogą się obyć bez tych elementów wyposażenia. Ciekawie urządzone wnętrze to uczta dla oka. Dla ciała liczy się komfort wypoczynku, a dla duszy – atmosfera. Wybór kanapy i dywanu nie może być dziełem przypadku.

Zobacz również