Trendy aranżacyjne w 2022 roku

Opublikowane: 2022-08-02

Trendy aranżacyjne wnętrz w 2022 nie różnią się znacząco od trendów panujących w roku poprzednim, można uznać, że są one pewnego rodzaju przedłużeniem mody panującej w 2021 roku. W 2022 widać zamiłowanie do natury, bardzo popularne są przedmioty ręcznie wykonane, tzw. handmade oraz vintage. Meble wykonane z materiałów naturalnych, oraz rośliny doniczkowe stanowią zdecydowanie ważny element wnętrza modnego w 2022 roku. Z czego to wynika? Jest to wynikiem tego, że ludzie coraz bardziej pragną być blisko natury. Ku zdziwieniu wraca powoli także zamiłowanie marmurowym wnętrzem, które w poprzednim sezonie przestało już grać pierwsze skrzypce. Popularne stają się więc także wnętrza zaprojektowane w stylu skandynawskim. Od przynajmniej dwóch sezonów stawiamy na ciepło, naturę oraz rodzinną atmosferę.

We wnętrzu z 2022 roku nie brakuje przytulności! Raczej odchodzi się od jasnych, wręcz muzealnych czy szpitalnych pomieszczeń, co nie oznacza rezygnacji z marmuru, gdyż ten jest bardzo popularny. Liczy się przede wszystkim poczucie typowej, domowej atmosfery. W celu uzyskania ustronnego pomieszczenia bardzo ważnym elementem wystroju są nie tylko rośliny doniczkowe, ale także często niedoceniane dywany. Choć trendy aranżacyjne w 2022 roku są powieleniem tego, co zostało zapoczątkowane w 2021, to pojawia się także wiele nowości w aranżacjach wnętrz.

Jaką role odgrywa dywan w aranżacji wnętrz w 2022 roku?

Dobrze dobrany dywan nie tylko sprawi, że wnętrze stanie się przytulniejsze, ale przede wszystkim może służyć jako doskonały dodatek do całej aranżacji. Nie jednej osobie na myśl o dywanie staje przed oczyma obraz babcinego domu czy mieszkania, w którym na każdym roku można było dostrzec ciężkie, duże, kolorowe, wzorzyste dywany. Jednak W 2022 roku zdecydowanie królują dywany wykonane w stylu boho, które dopasują się świetnie do wnętrz skandynawskich. Niezwykle popularne są dywany, które są lekkie i cienkie i posiadają lekkie plecionki.

Do wnętrza z 2022 roku doskonale nadają się dywany sznurkowe. Są one bardzo łatwe w utrzymaniu i doskonale się je czyści. Jeśli chodzi o kolor, to stawia się jednak na naturalne barwy, beż i brąz to zdecydowanie faworyci. Dywany w 2022 roku to także te klasyczne wełniane. Dopasują się one praktycznie do każdego wnętrza. Mało osób może zdawać sobie sprawę z tego, że wełna to świetny termoizolator. Oznacza to, że zachowają one ciepło nawet przy lodowatej podłodze, na pewno będzie więc milej nie tylko dla oka, ale i dla stopy.

Fioletowy nowym, popularnym kolorem

W 2021 roku najchętniej wybieranym kolorem był kolor zielony oraz wszystkie jego odmiany np. zieleń pistacjowa, butelkowa, miętowa. Niezaprzeczalny jest fakt, że ściany pokryte tym kolor w sypialni działają na człowieka bardzo odprężającą, jak twierdzą psychologowie, kolor zielony działa uspokajająco oraz obniża poziom stresu. Zielone dodatki w salonie, kuchni czy łazience to był istny szał, a w sklepach można było dostrzec dużo dodatków w tym modnym wówczas kolorze.

W tym sezonie zieleń ustępuje miejsca uwaga-fioletowi! Ten w swoich odcieniach głębokiego szafiru czy lawendy staje się nowym hitem w aranżacji wnętrz. Oczywiście zieleń także zostaje w grze, ale ma bardzo poważnego konkurenta, który radzi sobie całkiem nieźle z sympatią wśród odbiorców. W jasnym pomieszczeniu pięknie będzie wyglądał np. fioletowy wełniany dywan.

Fiolet przywołuje także wrażenie bogactwa, władzy czy szlachetności. Według opinii psychologów kolor fioletowy jest przez nas odbierany jako barwa pobudzająca naszą kreatywność. Pobudza także część mózgu, która odpowiedzialna jest przede wszystkim za rozwiązywanie naszych problemów. Zatem kolor fioletowy w mieszkaniu to nie tylko wyjście przyjemne dla oka, ale także dla duszy i mózgu.

Uwaga! Nadchodzi czas bambusa

Bambus- absolutne zaskoczenie oraz nowość wykorzystywana w aranżacji wnętrz w 2022 roku. Choć jest to materiał, który wykorzystywany jest już od stuleci w meblarstwie, to na długi czas został on przez trendy aranżacyjne pominięty. Dziś się do niego z chęcią wraca, dlaczego? Dlatego, że jest to wyrób ekologiczny, lekki oraz przede wszystkim wytrzymały.

Meble z bambusa dodają pomieszczeniom charakteru, stają się one wówczas ciekawe i inne niż dotychczas. Wnętrze, które zdobią meble wykonane z bambusa, przeplatany, lekki dywan oraz fioletowe dodatki to wręcz wnętrze wyjęte z katalogu z roku 2022.

Dywan, fiolet, bambus

Jak się okazuje, trendy aranżacyjne wnętrz w 2022 roku, czerpią wiele inspiracji od poprzednika, czyli 2021 roku. Absolutną nowością okazują się meble z bambusa, a także dywany, które w tym sezonie dostają nowe życie! Wnętrze bez dywanu nie będzie oddawało w pełni tego domowego ciepła, jakie jest postawione na pierwszym miejscu w tym sezonie. Człowiek XIX wieku jest osobą bardzo zabieganą. Nic więc dziwnego, że chcemy w swoim domu czuć się swobodnie, mieć jakikolwiek związek z naturą oraz poczuć ciepło naszego własnego kącika, aby się zrelaksować i odpocząć po całym ciężkim dniu działania.

Zobacz również