Trendy w aranżacji wnętrz w 2021 roku

Opublikowane: 2021-05-24

Rok 2020 uświadomił nam kruchość naszego jestestwa. Jeszcze chwilę temu cieszyliśmy się z poprawy jakości naszego życia, możliwości samorealizacji, rozwijania pasji i zainteresowań, aż tu z dnia na dzień zostaliśmy tego wszystkiego pozbawieni. Nasze mieszkania, które dotychczas służyły życiu rodzinnemu, zamieniły się w miejsca pracy, szkoły, odpoczynku… Zamknięci w czterech ścianach, pozbawieni kontaktów z naturą przekonaliśmy się, jak trudno zorganizować życie w naszych „M”, które tak pieczołowicie, nie szczędząc środków urządzaliśmy.

Piękne, wysublimowane wnętrza okazały się niepraktyczne i zupełnie nieprzystosowane do potrzeb, jakie narzuciła pandemia. W dodatku brakowało w nich przyjaznego, domowego „ducha”. Kto tylko miał taką możliwość, starał się przestrzeń przeorganizować, uczynić funkcjonalną, bardziej przytulną i przyjazną. Tak weszliśmy w rok 2021, którego początek także nie napawał optymizmem, a pragnienie ucieczki od problemów współczesnego świata, stało się jeszcze silniejsze.

Potrzeba obcowania z naturą zrobiła się tak silna, że zapragnęliśmy mieć, chociaż jej namiastkę w swoich domach, poza tym wreszcie doceniliśmy aranżację wnętrz dostosowaną do naszych potrzeb. Trendy w aranżacji wnętrz w 2021 roku zrodziły się właśnie z naszych pragnienia poczucia komfortu. Piękne i modne wnętrza okazały się mało praktyczne. Teraz chcemy tak zorganizować przestrzeń wokół siebie, by pasowała do naszego stylu życia, potrzeb i była po prostu „nasza”, byśmy mogli się z nią identyfikować.

Stawiamy na związek z naturą i spersonalizowany wystrój wnętrz

Zacznijmy od trendów kolorystycznych. Barwy mają dawać poczucie bezpieczeństwa, relaksować, napawać optymizmem. Kolory ziemi to one mają, w trendach aranżacji wnętrz w 2021, moc. Brązy, beże, łagodne szarości, kojące odcienie niebieskiego i zielenie oraz zastrzyk energii w postaci różu, czerwieni, fioletu. Nowe trendy w aranżacji wnętrz to wnętrza monochromatyczne – różne odcienie tego samego koloru, ale będące połączeniem różnych faktur, kształtów, form, a nawet stylów. Do łask wracają wzorzyste tapety na ściany. Przynajmniej jeden mebel ma mieć tzw. „duszę”. W poszukiwaniu takich cudeniek warto przejrzeć babciny strych czy targ staroci.

trendy w aranżacji wnętrz w 2021 - starocia

Dzisiaj wskazane jest łączenie „staroci” ze współczesnymi przedmiotami. Koniec z kanciastymi formami. Wszelakie fotele, kanapy i sofy powinny mieć opływowe, miękkie kształty zachęcające do odpoczynku. Dzisiaj obcowanie z naturą nabrało znaczenia. We wnętrzach mają królować naturalne materiały, drewno, wiklina, wełna i inne naturalne tkaniny. Nie muszą to być od razu drogie drewniane podłogi czy zestaw mebli. Wystarczy odnowiona komódka, rattanowy fotel, lniana poduszka. Nie może zabraknąć dywanów nadającym pomieszczeniom przytulności i domowego ciepła, bibelotów i rodzinnych pamiątek, przedmiotów związanych z zainteresowaniami domowników, żywych roślin. Trendy w aranżacjach wnętrz w 2021 nastawione są na indywidualność, ale w taki sposób, by podkreślić, że spełniają nasze wymogi, wpasowują się w nasz styl życia, że są odpowiedzią na nasze potrzeby. Klarują się dwa nurty: pierwszy – czerpiący z natury, ale oszczędny i drugi: elegancki z nutką dekadencji. Japandi, Art. deco, boho, scandi boho – tu szukajmy inspiracji, ale nie zapominajmy, że to my kreujemy przestrzeń wokół nas.

natura w trendach aranżacji wnętrz w 2021

Jakie powinny być trendy w aranżacjach wnętrz w 2021?

Nowoczesne wnętrza 2021 powinny podkreślać związek człowieka z naturą, być funkcjonalne, a zarazem przytulne, odzwierciedlać naszą osobowość i temperament, pokazywać „co nam w duszy gra”. To my mamy czuć się komfortowo w naszych domach. One mają być po prostu „nasze”. Czasem wystarczy drobiazg, by nasze „surowe” dotychczas mieszkania zmieniły swój charakter. Puszysty dywan, wełniany pled, rodzinne zdjęcie, pamiątki z wakacji potrafią zdziałać cuda.

Zobacz również