Wykładzina czy dywan? Co wybrać? Wady i zalety.

Opublikowane: 2021-06-30

Był taki moment w historii dywanów i wykładzin dywanowych, że straciły nieco na swej popularności. Wynikało to z faktu, że w sprzedaży pojawiły się nowe materiały podłogowe, które były na tyle atrakcyjne, że podłoga nie wymagała ukrycia, a wręcz domagała się wyeksponowania, a dywany, no cóż, budziły skojarzenia z minioną epoką, w której dominowały obskurne i tandetne materiały. Jednak po pewnym czasie dywany i wykładziny na nowo zagościły w naszych domach, biurach, pokojach hotelowych.

lepiej wybrać wykładziny czy dywany?

Trudno dzisiaj przyczepić się do wyglądu podłóg, bo zwykle prezentują się elegancko i nie ma większego problemu z wymienieniem zniszczonych lub takich, które się nam opatrzyły, na inne. Ale zaczęło nam brakować ciepła, przytulności, a nawet takich cech, jak wyciszenie pomieszczenia czy miękkości pod stopami. Nowe czasy wpłynęły także na inne postrzeganie dywanów i wykładzin przez ich producentów. Klienci stali się bardziej wymagający, akcentowali swoje potrzeby w tym zakresie i rynek musiał wyjść im naprzeciw. Dzisiaj nie ma większego problemu z zakupem pięknych dywanów czy atrakcyjnych wykładzin, które z powodzeniem będą pełnić rolę dekoracyjną w pomieszczeniach, a zarazem sprawdzą się pod względem funkcjonalności i użyteczności. Pozostaje tylko problem tego rodzaju, co wybrać, dywan czy wykładzinę dywanową? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zarówno dywany jak i wykładziny mają swoje wady i zalety.

Wizualnie i jedne, i drugie odpowiednio dobrane są w stanie podkreślić charakter wnętrza, nadać mu przytulności. I dywan, i wykładzina ochronią podłogę przed zniszczeniem, ukryją jej niedoskonałości, będą przyjemne do stąpania po nich boso. Różnica polega na tym, że:
dywany mają określony kształty i rozmiary, wykończone brzegi. Z ich pomocą można dzielić przestrzeń, określać strefy. Nie przykrywa się nimi całej podłogi, nie wymagają mocowania, mogą się przesuwać, dlatego nie poleca się ich do dziecinnego pokoju. Łatwo je zwinąć, przenieść w inne miejsce, wytrzepać.

Czym charakteryzują się wykładziny?

Wykładziny kupujemy na metry (zakupiony odcinek wymaga obszycia brzegów). Możemy je docinać, dopasowywać do wielkości i kształtu pomieszczenia. Z założenia wykładziny mają przykrywać całą podłogę. Trzeba je mocować: taśmą dwustronną, taśmą z rzepem czy listwami. Trudniej je zwijać, czasem jest to nawet niewykonalne. Uniemożliwia to ich trzepanie i czyszczenie. Najczęściej w przypadku zabrudzenia musimy wesprzeć się serwisem czyszczącym. Zaletą wykładzin jest fakt, że możemy praktycznie kłaść je na każdej powierzchni (nawet betonowej wylewce), ale unikać rozkładania w wilgotnych pomieszczeniach. Idealne do dziecięcego pokoju, gdzie oprócz funkcji dekoracyjnej, służą bezpieczeństwu pociech, amortyzując upadki.

wykładziny czy dywany?

Czym charakteryzują się dywany?

Dywany w większości pełnią funkcję dekoracyjną, dlatego lepiej niż wykładziny sprawdzają się w miejscach reprezentacyjnych typu salon. Wykładziny – pokój dziecięcy, sypialnia, biuro. Zarówno dywany jak i wykładziny kupimy wykonane z naturalnych włókien i materiałów syntetycznych. Jedne i drugie mogą mieć różną długość runa, bogatą kolorystykę i wzornictwo. Właściwie to od nas, naszych potrzeb i finansów (wykładziny zwykle są tańsze) zależy, czy kupimy do mieszkania dywany, czy wykładziny. Dzisiaj nie ma problemów z ich wyborem i kupnem (czego przykładem jest oferta naszego sklepu). Ładnych, eleganckich, praktycznych i przede wszystkim pasujących do aranżacji pomieszczeń dywanów i wykładzin nie brakuje, a z ich pomocą można odmienić każde wnętrze, zadbać o przytulność i ciepło, wykorzystać walory praktyczne.

Zobacz również