Wycieraczka – praktyczny i wszechstronny element dekoracyjny
Wstępne usunięcie piachu i pozostałych zabrudzeń z butów to czynność, która powinna poprzedzać wejście do każdego pomieszczenia. Właśnie dlatego wycieraczka pod drzwi od lat należy do zbioru obowiązkowych elementów, które znajdziemy w niemal każdym mieszkaniu. Cel jej używania jest prosty: nie dokładaj sobie pracy - nie doprowadzaj do zabrudzenia podłogi w korytarzu już od samego wejścia!
Wycieraczka wewnętrzna będzie również skutecznym zabezpieczeniem parkietu, kafelków czy paneli. W odróżnieniu od dywaników wykonanych z miękkich tworzyw, jej funkcjonalność jest wręcz bezdyskusyjna. Choć mało kto zwraca na nią uwagę, wycieraczka gumowa czy materiałowa ma też ogromne znaczenie dla aranżacji. Może stanowić wizytówkę Twojego domu albo być jedynie niezauważalnym dodatkiem, który dosłownie zlewa się z podłogą.
Jak zawsze wybór należy do Ciebie. Jednak jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat wycieraczek zewnętrznych (tworzyw, z których są wykonane, ich właściwości i kwestii, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie), poniżej znajdziesz kilka przydatnych wskazówek.
Wycieraczka zewnętrzna pod drzwi to pierwszy element, który widzą goście
Wszystko ma swój początek, a w przypadku wizyty w czyimś mieszkaniu tym początkiem jest najczęściej… wycieraczka pod drzwi. Twoi goście patrzą na nią jeszcze zanim przejdą do dalszej części domu. Warto więc zadbać, aby pasowała do elewacji i wystroju w pobliżu wejścia. W ten sposób stanie się swoistą wizytówką domu, a przy tym będzie tym fragmentem wyposażenia, który ochroni podłogę przed zarysowaniem i zniszczeniem.
Jednak w celu zabezpieczenia większej powierzchni najlepiej sprawdzi się coś większego, np. chodnik na korytarz lub do przedpokoju. Wycieraczka gumowa lub podgumowana ma być wyłącznie tym, co zatrzymuje pierwsze warstwy brudu strzepywane z butów. Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, jak ogromne znaczenie będzie mieć zimą czy podczas deszczowej pogody, gdy wytarcie obuwia przed jego zdjęciem jest czynnością niezbędną. To produkt, który oznacza dla nas jedno: zdecydowanie mniej sprzątania.
Wycieraczka wewnętrzna do domu - jak niemal wszystko w dzisiejszych czasach - może być też ciekawym dopełnieniem wizualnym.
Wycieraczki: rodzaje i materiały, z których są wykonane
To, jaką wycieraczkę pod drzwi powinieneś wybrać, zależy m.in. od tego, czy mieszkasz w mieszkaniu w bloku, kamienicy, czy w domu jednorodzinnym. Znaczenie ma także konstrukcja samego wejścia.
W przypadku niewielkich mieszkań, gdzie liczy się każdy metr i po wejściu niemal za sekundę znajdujemy się w salonie, granica między przedpokojem a pomieszczeniem właściwym jest umowna lub prawie nie istnieje. Z kolei w domach jednorodzinnych i kamieniach taka przestrzeń jest zdecydowanie bardziej odseparowana.
Dlatego wycieraczka do domu może być przeznaczona do zastosowania wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczenia:
- wycieraczka wewnętrzne - czyli kładziona w domu, już za drzwiami. W tym wariancie należy zadbać o to, aby wybrany model pasował do reszty wyposażenia przedpokoju, tj. do szafki na buty, podłogi, lub wieszaka na kurtki. Tutaj liczy się wygląd, a funkcjonalność schodzi na nieco dalszy plan. Poza tym nawet jeśli umieszczasz u siebie wycieraczkę wewnętrzną, to i tak musisz pamiętać o zastosowaniu modelu zewnętrznego, który zbierze większość błota i brudu jeszcze przed przekroczeniem progu mieszkania.
- wycieraczka zewnętrzna - w jej przypadku zwracamy uwagę na funkcjonalność. Wygląd ma nieco mniejsze znaczenie niż przy wyborze wycieraczki wewnętrznej. Celem stosowania wersji zewnętrznej jest skuteczne zbieranie śniegu, błota i piachu. Najlepiej sprawdzają się więc gumowe, duże modele, a także z perforowaną kratką. Ważne, aby ich struktura tworzyła praktyczne rynienki odprowadzające wodę z butów albo miała fakturę typu “drapak”, pozwalającą na sprawne oczyszczenie obuwia.
Czy kolorystyka wycieraczki pod drzwi ma znaczenie?
Jest to kwestia, która zależy od Twoich indywidualnych preferencji. Jak wspomnieliśmy w poprzednim akapicie, w przypadku zewnętrznej wycieraczki pod drzwi kolorystyka może odgrywać nieco mniejszą rolę. Jednak jak wiadomo, nikt nie chce mieć u siebie czegoś, co mogłoby zepsuć dobre wrażenie już na wstępie i w żaden sposób nie zgrywa się z resztą otoczenia.
Wycieraczka do domu zdecydowanie powinna być estetyczna. Co do tego nie ma wątpliwości. Mimo to w porównaniu z wyborem dywanu do salonu, sypialni, na korytarz, czy do przedpokoju, jej prezencja będzie mieć nieco mniejsze znaczenie.
Większość wycieraczek wykonuje się z ciemnego materiału. Nie jest to zaskakujące, gdy weźmiemy pod uwagę funkcję, jaką pełnią. Na czarnym, brązowym lub szarym tworzywie wszelkie zabrudzenia i plamy od błota stają się mniej widoczne. Jednak do niektórych wnętrz o wiele lepiej pasują modele w nieco innych barwach, np. intensywnej czerwieni, jasnej, chłodnej szarości, czy subtelnego błękitu. Jaśniejsze kolory będą pięknym dopełnieniem wnętrz w stylu skandynawskim, z jasną podłogą, utrzymanych w duchu minimalizmu, a także tych, które wymagają nieco optycznego powiększenia.
Czy wycieraczki pod drzwi od Carpeto można prać w pralce?
Poszczególne produkty od Carpeto nadają się do prania w pralce. Z tego względu nie musisz obawiać się, że wybór jaśniejszego modelu wycieraczki do domu będzie problematyczny pod kątem utrzymania w czystości. Zalecana temperatura prania to maksymalnie 30 stopni. Nasze egzemplarze wyróżnia też kilka innych, szczególnych cech, takich jak:
- antypoślizgowość (gumowy spód),
- certyfikat standard 100 by OEKO-TEX,
- wodoodporność,
- możliwość doboru wymiarów wycieraczki.
Wycieraczka gumowa. Niezawodny klasyk
Nasze rozwiązania obejmują zarówno modele do użytku wewnętrznego, jak i zewnętrznego. W przypadku domków jednorodzinnych i kamienic polecamy zwłaszcza niezawodne wycieraczki gumowe o ażurowej strukturze, przeznaczone do stosowania głównie w warunkach zewnętrznych.
Maty pełne mają to do siebie, że z ich pomocą łatwiej jest zetrzeć zanieczyszczenia powierzchniowe. Z kolei na wycieraczce gumowej ażurowej mniej osadzają się zabrudzenia, np. piasek i błoto. Zamiast tego nieczystości przelatują na posadzkę, którą później można łatwo zamieść lub odkurzyć. Jednocześnie sprawia to, że modele z gumy nadają się głównie do stosowania na zewnątrz domu lub mieszkania.
Wycieraczka pod drzwi gumowa, wykonana w całości z tego tworzywa, jest bardzo często wybierana przez naszych klientów. Drobne wypustki tworzące coś na wzór szczoteczek ułatwiają czyszczenie podeszw butów. Poza tym ażurowa struktura tworzy estetyczne wzory i sprawia, że całość bez problemu dopasowuje się do każdej powierzchni. Wielu osobom może wydać się dość toporna, jednak pamiętajmy, że jej nadrzędnym celem jest skuteczne działanie.
Podsumowując, wycieraczki gumowe to uniwersalne, wytrzymałe i odporne na zużycie rozwiązanie o wysokiej wartości użytkowej.
A może wycieraczki na taras lub balkon?
Wycieraczki do domu to nie tylko modele dostosowane do użytku przed drzwiami. Coraz więcej osób decyduje się też na położenie ich w innych strefach, np. łączących mieszkanie z tarasem czy balkonem. Jeśli często korzystasz z tych miejsc, w dodatku czasem wychodzisz na taras lub balkon również jesienią i zimą, wycieraczka pod drzwi balkonowe będzie strzałem w dziesiątkę.
Tak samo, jak przy wejściu do domu, tak i tutaj zapobiega roznoszeniu brudu, błota i innych zanieczyszczeń. Ułatwia utrzymanie czystości i dobrze komponuje się z balkonową czy tarasową strefą wypoczynku. Wycieraczkę gumową lub materiałową łatwo wytrzepiesz, umyjesz czy wypierzesz. Przyda się np. jeśli w ciągu dnia pracujesz w przydomowym ogrodzie albo masz w domu dzieci, które często wchodzą i wychodzą na zewnątrz.
Jeśli chcesz ułatwić sobie życie, wycieraczka na taras lub balkon będzie idealnym rozwiązaniem dla Ciebie.
Jak dobrać wymiary wycieraczki pod drzwi?
Choć kolorystyka, funkcjonalność i przeznaczenie to ważne kwestie, problemem numer 1 może być coś zupełnie innego: dobór wycieraczki we właściwych wymiarach. Oto kilka podpowiedzi:
- Klasyczna wycieraczka ma wymiary 40 x 60 centymetrów i nadaje do mniejszych mieszkań.
- Do większej strefy wejściowej warto wybrać nieco większy model, tj. wypełniający całe miejsce tuż przy drzwiach, np. o wymiarach 60 x 90 centymetrów.
- Wśród naszych propozycji dostępne są również bardzo duże egzemplarze o wielkości 80 x 120 centymetrów.
- Jeśli konkretna przestrzeń jest dość nieregularna i potrzebujesz indywidualnego rozwiązania, wybierz wycieraczkę pod drzwi ciętą na metry GIN. Wykonana z polipropylenu, ma antypoślizgowy spód, nadaje się do uniwersalnych zastosowań i posiada certyfikat OEKO-TEX (jest bezpieczna dla środowiska i użytkowników).
Jak można się domyślić, nieco większe wymiary będą mieć głównie wycieraczki gumowe. Przeznaczone do używania na zewnątrz, muszą zapewniać dostatecznie dużą powierzchnię do wytarcia obuwia. Modele do użytku wewnętrznego występują w mniejszych wymiarach, choć niektóre z nich znajdziesz również w bardzo dużej wersji 80 x 120 cm.
Przy wyborze wycieraczki pod drzwi - uniwersalność to podstawa
Odporne na zabrudzenia tworzywa, łatwe czyszczenie, lekkość przy jednoczesnej solidności wykonania - to główne kryteria, które powinna spełniać idealna wycieraczka. Ze względu na wymóg uniwersalności i funkcjonalności takich rozwiązań, większość modeli z tej kategorii ma prostokątny kształt. Różnią się pod względem wizualnym, materiału, jaki zastosowano produkcji, oraz (w niektórych przypadkach) właściwości użytkowych.
Jak wspomnieliśmy wcześniej, wycieraczka pod drzwi to pierwszy element, z którym mamy styczność po wejściu do mieszkania. Ma zatrzymywać zabrudzenia, umożliwiając utrzymanie czystości na danej powierzchni. Za to w celu stworzenia specjalnej strefy do położenia butów oraz przejścia z korytarza czy przedpokoju np. do salonu lub biura, proponujemy chodniki z tworzyw sztucznych. Większe, łączące w sobie praktyczność z estetyką wykonania, są niezastąpione w skutecznej ochronie posadzki i hamowaniu zabrudzeń.
Dodatkowo polecamy nasze wycieraczki gumowe i materiałowe do wykorzystania na tarasie lub balkonie. Dostępne w wersjach o różnej wysokości, wyposażone w perforację lub szczotki, idealnie zbiorą zarówno piasek, jak i błoto czy wodę. Modele z nieco wyższymi brzegami będą też pełnić funkcję ociekacza na mokre obuwie.
Sprawdź pozostałe kategorie w naszym sklepie